You are currently viewing “Czy pomaganie dziecku szkodzi?”

“Czy pomaganie dziecku szkodzi?”

Jak pomagać dzieciom, nie wyręczając ich?

Wychowywanie dzieci to niełatwe zadanie, ale jednocześnie bardzo ważne i odpowiedzialne. Ważne jest, aby rodzice pomagali swoim dzieciom, ale jednocześnie nie wyręczali ich zbyt wiele. Nadopiekuńczość i postawa rodziców-helikopterów może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka i jego zdolność do radzenia sobie z trudnościami w przyszłości. Takie podejście może prowadzić do rozwoju u dziecka braku samodzielności i pewności siebie. Nadmiernie zaangażowanie w życie swoich dzieci i ciągłe pomaganie, nie pozwala im rozwijać się i uczyć na własnych błędach. A do tego i nasze życie gdzieś nam umyka.

Zasady rodzicielstwa bliskości sugerują, że najlepszym sposobem na pomaganie dzieciom jest stworzenie z nimi bliskiej i opartej na zaufaniu relacji. Dzieci potrzebują wsparcia i zrozumienia, ale również autonomii i możliwości samodzielnego rozwiązywania problemów.

Aby pomagać dziecku bez wyręczania go, zastosujmy te 5 zasad:

1. Wysłuchaj dziecka i porozmawiaj z nim o jego problemach, a nie natychmiast im zapobiegaj.

2. Ucz dziecka samodzielności w zwykłych życiowych obszarach, takich jak robienie zakupów czy gotowanie.

3. Wspieraj swoje dziecko w jego dążeniach i zainteresowaniach, ale nie narzucaj mu swoich własnych wizji i marzeń. Dziecko powinno mieć możliwość wyboru i decydowania o swojej przyszłości.

4. Zaakceptuj, że będzie robiło błędy, bo to jest naturalne i pomaga mu się rozwijać i uczyć. Umożliwiaj swoim dzieciom doświadczanie porażek. Nie należy chronić dzieci przed niepowodzeniami, ponieważ to właśnie one uczą je, jak radzić sobie z trudnościami i podejmować decyzje.

5. Dawaj pochwały za osiągnięcia i wysiłki, zamiast skupiać się tylko na jego niedoskonałościach.

Kiedy potrzeba uznania zaczyna nam szkodzić?

Ludzka potrzeba uznania i akceptacji jest jednym z najsilniejszych motywatorów, które kształtują nasze postępowanie Oczekujemy, że nasze wysiłki i osiągnięcia zostaną docenione przez innych, a nasze sukcesy będą szanowane. Brak uznania może jednak mieć negatywny wpływ na nasze postępowanie, ponieważ może zmniejszać nasze poczucie własnej wartości i prowadzić do braku motywacji do dalszego działania.

Dla części z nas brak uznania od innych jest trudny do zniesienia. Czują się oni nieznaczący i bezwartościowi, co może prowadzić do pogorszenia ich wręcz fizycznego samopoczucia i samooceny. W takich sytuacjach, osoby te często tracą pewność siebie i zaczynają wątpić we własne zdolności, co w konsekwencji może skutkować utratą motywacji i zainteresowania wszelkimi działaniami.

Niektórzy ludzie, aby uzyskać uznanie, są skłonni do porównywania się z innymi, a to już krok od poczucia zazdrości o ich sukcesy. Zazdrość jest naturalnym ludzkim odruchem, lecz może prowadzić do negatywnych emocji, takich jak złość, smutek i zniechęcenie. Uważajmy z tymi porównaniami, ponieważ każdy z nas ma unikalną ścieżkę życia i unikalne doświadczenia.

Zamiast porównywać się z innymi, powinniśmy skupić się na swoich osiągnięciach i sukcesach. Powinniśmy być dumni z tego, co osiągnęliśmy i celebrować nasze zwycięstwa, niezależnie od tego, czy są one duże, czy małe. Każdy sukces jest ważny i warto go docenić i pielęgnować. Dlatego warto dbać o pozytywne relacje z tymi, wśród których będziemy czuli się akceptowani i cenieni za to, kim jesteśmy. W ten sposób będziemy w stanie uniknąć negatywnych emocji i skoncentrować się na rozwijaniu naszych zainteresowań, z czasem zyskując upragnione uznanie.

Jeśli czujesz, że masz problem z doświadczaniem uznania u innych, możesz skorzystać z tych 5 prostych wskazówek.

1. Uwierz w swoją wartość, bo najważniejsze jest, aby wiedzieć, że twoje sukcesy i osiągnięcia są ważne, niezależnie od tego, czy są one doceniane przez innych.

2. Skup się na swoich celach i ambicjach, bo zadbanie o nie może pomóc w osiągnięciu satysfakcji i radzeniu sobie z brakiem uznania.

3. Odnajdź wsparcie w rodzinie, przyjaciołach lub terapii, aby lepiej radzić sobie z brakiem uznania.

4. W ostateczności, jeśli brak uznania jest spowodowany nieodpowiednim środowiskiem, rozważ zmianę pracy lub zmianę kręgu znajomych.

5. I najbardziej uniwersalne, niezależnie od tego czy masz problem z uznaniem czy nie, to praktykowanie samoakceptacji. Bez tego nie poradzisz sobie z brakiem uznania i budowaniem pewności siebie.

Powodzenia!