You are currently viewing Literatura jest kobietą

Literatura jest kobietą

  • Post category:Biblioteka

Literatura jest kobietą

Dzień Kobiet to doskonała okazja, aby przypomnieć, że kobieta niejedno ma imię! W hołdzie naszym ulubionym bohaterkom znanym z klasyki literatury polskiej i zagranicznej chcemy przypomnieć o nich i ich perypetiach i dokonaniach. To wizerunek kobiet na pewno na tyle intrygujących, że książki z ich udziałem na stałe zapisały się w kanonie szkolnych lektur!

„Grażka, Grażka”

Grażyna – tak dostojne imię mógł wymyślić tylko Adam Mickiewicz. Nie bez powodu słowo graži oznacza po litewsku „piękna”. Mądrzejsza od męża i ukrywająca, że ten przychodzi do niej z każdą poradą, potrafiła pokierować wojskiem i poświęcić życie, byleby tylko uchronić ukochanego przed kompromitacją.

Telimena

Gdyby miała okazję urodzić się we współczesnych czasach, byłaby typową “bywalczynią salonów” i regularnie publikowałaby na Instagramie swoje zdjęcia. Telimena – to ona wyznaczała trendy i usiłowała uchodzić zanajpiękniejszą i najwspanialszą w Soplicowie.

Balladyna

Juliusz Słowacki ukazuje piękną dziewczynę, córkę biednej wdowy, siostrę Aliny, Balladynę, która zabija siostrę i podstępem zyskuje miłość możnego pana. Tak zaczęła się wielka kariera Balladyny, oraz droga zbrodniczych występków, nieprawości, życia jakby nie było Boga. Tę mroczną postać trzeba uznać za nie tylko bezgranicznie złą zbrodniarkę rodem z baśni, lecz również za bohaterkę tragiczna.

Ania, ta Ania

O Ani z Zielonego Wzgórza można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że nie miała wyobraźni. Lekko egzaltowana, zagubiona i samotna dziewczynka o rudych włosach, w czasie trwania kolejnych tomów książki przemienia się w świadomą siebie, dbającą o niezależność kobietę. Zawsze pełna marzeń i wiary w ludzi, dodatkowo pracowita i zdolna, jednocześnie z ogromnym kompleksem na temat swojej urody. Ania to bohaterka, która pokazuje, że dobre, zachwycające rzeczy można znaleźć codziennie i bez względu na okoliczności.

Polecamy do przeczytania wszystkim kobietom tym mniejszym oraz tym większym

“Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek” Sylwia Chutnik

100 niezwykłych historii – a każda z nich to oddzielny życiorys, marzenia, plany, sukcesy duże i małe. Ta książka to inspiracja, podmuch w skrzydła – by się nie bać, zagłuszyć te wszystkie głosy dookoła że “się nie da”, “ albo że “to nie wypada”.

“Czarodziejka osobliwa. Opowieść o Marii Konopnickiej” Beata Ostrowicka

Palce ubrudzone atramentem – to niepozorny motyw, który przejawia się przez całą książkę, a jednocześnie symbol walki o swoje marzenia, nawet za cenę utraty tego co bezpieczne i stabilne. Marię, bohaterkę książki poznajemy w momencie kiedy jest małą dziewczynką. Nie wie wtedy jeszcze, że już za chwilę zmieni nazwisko z Wasiłowska na Konopnicka, że będzie wielką polską pisarką, działaczką, ikoną.

“W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” Anna Czerwińska-Rydel

Biografia – to takie wielkie słowo. A jednak, można w mniejszej formie. I to takiej, którą można pochłonąć w jeden wieczór. Książka “W poszukiwaniu światła” opowiada o życiu Marii Skłodowskiej-Curie od jej dzieciństwa, aż do śmierci.

“Polskie księżniczki”  Anna Jurczyńska

Polskie książniczki – jakie były? O czym marzyły? Czego pragnęły? Życiorysy nierzadko przemilczane przez historię lub odpowiednio dawkowane zyskują na sile i znaczeniu wówczas gdy spojrzymy na każdą z bohaterek jak na osobę z krwi i kości, próbującą odnaleźć się w czasach, zwyczajach i regułach, które przetaczały się przez dzieje świata z jej udziałem.