You are currently viewing Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

  • Post category:Biblioteka

Rodzice, nauczyciele i pracownicy bibliotek powtarzają: czytaj, bo tylko tak rozwiniesz wyobraźnię i przestaniesz robić błędy ortograficzne. Czy nowoczesne gry, Youtube i filmy na dużym ekranie telewizora mogą zastąpić czytanie i kontakt z książką? Zachęcamy do przeczytania porad na temat tego, jak zachęcić dziecko do czytania i sprawdź przy okazji, czego robić nie warto. 

1. Czytaj razem z dzieckiem

Wielu rodziców chciałoby podać dziecku jakąkolwiek książkę, zamknąć je w pokoju i liczyć na kilkugodzinną ciszę, dzięki fascynującej fabule. W praktyce trzeba włożyć trochę więcej wysiłku – zwłaszcza przy najmłodszych dzieciach. Czytaj opowiadania razem z dzieckiem, a później porozmawiajcie o historiach, które miały miejsce na kartach lektury. W ten sposób dowiesz się też jaka treść jest dla Twojego dziecka ciekawa, a jakiej lepiej unikać. 

2. Wybieraj książki, kierując się opisem fabuły 

Widzisz, że Twoje dziecko uwielbia bawić się z psem? A może ciągle chce oglądać bajki o kosmosie? Nie wybieraj przypadkowych książek – aby zachęcić dziecko do czytania, treść książki musi odpowiadać jego zainteresowaniom. Czytaj opisy akcji i zwracaj uwagę na bohaterów. Czasem nawet szczegóły mogą okazać się znaczące. Główna postać w książce ma na imię tak jak Twoja córka? Doskonale! 

3. Bazuj na znanych historiach 

Ciekawym rozwiązaniem może być też wybór książki, która poprzedzała lubiany przez dzieci film animowany lub bajkę. “Skoro oglądaliśmy to już tyle razy, może przeczytamy książkę i znajdziemy różnice?” – zapytaj. 

4. Sięgnij po popularną serię 

Wybór serii będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli dziecku spodoba się jej pierwsza część. Nie przekonasz się, jeśli tego nie zaproponujesz. Kiedy młody czytelnik zostaje wciągnięty w akcję, sam chętnie pyta o ciąg dalszy. Nasze Wydawnictwo Literatura oferuje znane serie książek poświęcone np. dojrzewaniu. 

5. Dla najmłodszych: wypróbuj książkę obrazkową 

Wróćmy do pierwszych lat życia dziecka, kiedy naukę samodzielnego czytania ma jeszcze przed sobą. Chociaż dynamika zmieniającego się świata sugeruje, że lepiej uczyć obsługi smartfona niż książki, zdecydowanie wybierz drugą opcję. W księgarniach znajdziesz książki obrazkowe, które powinny być w każdym domu. To podstawowe narzędzia do wprowadzania w świat rozwijania wyobraźni i czytelnictwa. Trzymając w rękach książkę obrazkową, opowiadaj dziecku o tym, co przedstawiają ilustracje. 

6. Zrób miejsce na książki 

Najlepszym sposobem na przyzwyczajenie do naturalnej obecności książek w życiu, jest po prostu włączenie ich do strefy gier i zabaw! Postaw książki na półkach, obok najfajniejszych zabawek. 

7. Powiedz o bibliotece i odwiedź ją z dzieckiem 

Chcąc zachęcić dzieci do czytania, warto przybliżyć samo zjawisko pisania i zabrać je do biblioteki. Zbiór tylu tytułów w jednym miejscu i obecność innych osób, to okazja do tego, by podkreślić wartość książek i opowiedzieć np. o swoich ulubionych lekturach z dzieciństwa. Może nawet wspólnie znajdziecie je na regałach i wypożyczycie do domu? Zapisanie do biblioteki i otrzymanie karty to dla dzieci często frajda i namacalna zachęta!

8. Weź udział w organizowanych wydarzeniach

Wizytę w bibliotece warto podjąć również wtedy, kiedy organizowane są specjalne wydarzenia poświęcone czytelnictwu dzieci i młodzieży. Podobnie dzieje się w domach kultury. Może w instytucji obok Twojego domu organizowane są cykliczne spotkania z autorami i ilustratorami? Sprawdzaj ogłoszenia, ustaw newsletter i bądź na bieżąco. 

9. Skorzystaj z e-booka

Widząc, że dziecko najchętniej zwraca się jednak do technologicznych urządzeń, zaproponuj czytanie lektury w formie e-booka. Może to właśnie czytanie na komputerze, tablecie lub innym urządzeniu będzie motywować do spotkań z fikcją literacką

10. Zadbaj o dobre warunki do czytania

Dobrze wiesz, że aby przeczytać książkę, musisz mieć do tego odpowiednie warunki. Podobnie jest z Twoim dzieckiem – zadbaj o dobre oświetlenie w pokoju, wygodny fotel lub pufę. Pozwól podopiecznym czytać w ogródku, nad jeziorem, w samochodzie lub miejscach, które sam wybierze. 

11. Daj przykład!

Ostatnia wskazówka dotyczy tego, na co masz największy wpływ: własnego przykładu. Dzieci, które widzą, że ich rodzice czytają, rozmawiają o fabule i kupują nowe książki, naturalnie czują się zainspirowane. Naśladowanie rodziców, dziadków, nauczycieli i innych dorosłych, to powszechne zjawisko, dlatego nie zmuszaj, ale pokazuj swoim życiem, ile emocji i wiedzy, dostarcza czytanie książek

Skorzystaj z cenionych wydawnictw i księgarni online

Wiesz już jak zachęcić dziecko do czytania, ale wciąż masz wątpliwości co do wybieranej treści? Przeglądaj asortyment księgarni internetowych należących do sprawdzonych i nagradzanych wydawnictw – najlepiej tych, które specjalizują się w literaturze dziecięcej. Bez wychodzenia z domu, możesz zapoznać się z opiniami użytkowników i skorzystać z doradztwa  – np. poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy z pracownikami wydawnictwa.