You are currently viewing Jak (i dlaczego) zachęcać dzieci do czytania? – poradnik dla rodziców

Jak (i dlaczego) zachęcać dzieci do czytania? – poradnik dla rodziców

Bardzo ważnym elementem rozwoju dziecka jest wyrobienie nawyku czytania.

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi. Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania: wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa,  rozwijają umysł i wyobraźnię, uczy koncentracji. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

W zamieszczonej poniżej prezentacji skierowanej do rodziców można się dowiedzieć, co nam daje czytanie oraz w jaki sposób zachęcać dziecko do sięgnięcia po książkę.