You are currently viewing „Bezimienna” Parkie – śladami Helen Parkhurst

„Bezimienna” Parkie – śladami Helen Parkhurst

To prawda, przez 77 lat nie było dokumentów potwierdzających, że nasza mentorka miała na imię Helen. Widać z tego, że świadectwo urodzenia w Ameryce nie było aż tak ważne. Aż trudno uwierzyć, że ten dokument nie był potrzebny np. do wyrobienia paszportu, z którym Helen podróżowała po całym świecie. W 1963 roku uzupełniono jeszcze inne zapisy, takie jak nazwisko rodowe. Helen urodziła się w 8 marca 1886 r. w Parkhurst House, który był hotelem, należącym do jej rodziców w miejscowości Durand w stanie Wisconsin. Niestety w roku 2010 dawny hotel spłonął i jedyne co pozostało teraz po jej rodzinnym domu to pusta działka.

O „Parkie”, tak o niej mówili przyjaciele, pozostał ślad w hrabstwie Pepin, gdzie w Waterville, w szkole okręgu szkolnego numer 5, rozpoczęła pierwszą pracę. Była to jednoizbowa szkoła, znana wcześniej jako Black School a później Big Arkansaw School. Z tej szkoły pozostał dzwon, który został przeniesiony do odtworzonej wieżyczki szkolnej i stoi do dzisiaj na wprost Arkansaw Elementary School.
Fani Helen z Durand oraz hrabstwa Pepin zapragnęli odkupienia działki, gdzie stał dom Parkhurst, a Stowarzyszenie Historyczne Hrabstwa Pepin, zamierza przypomnieć o roli Helen Parkhurst w rozwoju światowej edukacji.
Więcej informacji w załączonym artykule, który stał się źródłem tego wpisu.