Zarządzenie Wójta w sprawie ustalenia terminów postępowania rekrutacyjnego
W terminie od 04 marca 2024 r. odbędzie się rekrutacja do przedszkoli na terenie Gminy Dopiewo . Druk wniosku wraz z oświadczeniem należy wypełnić poprzez stronę: https://nabor.pcss.pl/dopiewo/przedszkole, ( czynne od 04.03), a następnie przesłać drogą elektroniczną lub wydrukowane i podpisane przez rodziców lub prawnych opiekunów dokumenty złożyć w placówce pierwszego wyboru. Druki wniosków można pobrać również w sekretariacie placówki.
godz. pracy sekretariatu 8:00-14:00
nr telefonu do placówki:
Podczas rozpatrywania poprawności złożonych wniosków, Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach w wyznaczonym przez siebie terminie .
Zasady rekrutacji do Przedszkoli w Gminie Dopiewo w roku szkolnym 2024/2025:
- 1. Do przedszkola przyjmowane są dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat /art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 Prawo oświatowe/.
- Dziecko, posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, któremu odroczono rozpoczęcie spełnienia obowiązku szkolnego, może uczęszczać do przedszkola do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 9 lat /art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego /art. 153 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe /. Brak deklaracji w/w terminie traktuje się jako rezygnację z miejsca w przedszkolu.
- Do przedszkola przyjmuje się dzieci zamieszkałe na obszarze Gminy Dopiewo.
- Dzieci przyjmuje się do przedszkola po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.
- Postępowanie rekrutacyjne do przedszkola przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca.
- Postępowanie rekrutacyjne jest prowadzone na wniosek rodzica/prawnego opiekuna kandydata.
- Wniosek o przyjęcie do przedszkola składa się do trzech wybranych placówek /art. 156 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Druk wniosku wraz z oświadczeniem należy wypełnić poprzez stronę: https://nabor.pcss.pl/dopiewo/przedszkole, czynną od 4 marca 2024 r., a następnie przesłać drogą elektroniczną lub wydrukowane i podpisane dokumenty przez rodziców lub prawnych opiekunów złożyć w placówce pierwszego wyboru. Druk wnioski można również pobrać w przedszkolu.
- Postępowanie rekrutacyjne jest przeprowadzane w dwóch etapach.
- Na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie kryteria mające jednakową wartość, wymienione poniżej w kryteriach naboru /art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, przeprowadza się drugi etap postępowania rekrutacyjnego.
- Na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli brane są pod uwagę kryteria oraz liczba punktów za kryteria, określone w uchwale Rady Gminy Dopiewo w sprawie ustalenia kryteriów wraz z liczbą punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli.
- Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola /art. 157 ust.1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Przewodniczącego komisji rekrutacyjnej wyznacza dyrektor przedszkola /art. 157 ust.1.ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego lub może zwrócić się do wójta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka o potwierdzenie tych okoliczności. Wójt potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni / art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
- a) ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych, zawierającej imiona i nazwiska kandydata,
- b) ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych,
- c) sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
- Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie przedszkola.
- Rodzic/opiekun kandydata zakwalifikowanego składa oświadczenie woli o przyjęciu dziecka do przedszkola w formie elektronicznej lub w formie papierowej w siedzibie przedszkola.
- Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie przedszkola.
- Listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia /art. 158 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych opatrzona jest datą podania jej do publicznej wiadomości i podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej /art. 158 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Rodzic/opiekun dziecka może w terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i dzieci nieprzyjętych, wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola /art. 158 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Komisja rekrutacyjna sporządza uzasadnienie w terminie 3 dni od dnia wystąpienia przez rodzica dziecka z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą dziecko uzyskało w postępowaniu rekrutacyjnym /art. 158 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Rodzic/opiekun dziecka może w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej /art. 158 ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Dyrektor przedszkola rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania od rodziców /art. 158 ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.
- Dyrektor informuje o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola Wójta Gminy. W tym przypadku Wójt jest obowiązany pisemnie, nie później niż przed rozpoczęciem postępowania uzupełniającego, wskazać rodzicom inne publiczne przedszkole /art. 31 ust 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Postępowanie rekrutacyjne uzupełniające przeprowadza dyrektor przedszkola, jeżeli po przeprowadzeniu drugiego etapu postępowania rekrutacyjnego przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami /art. 161 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe/.
- Do postępowania uzupełniającego stosuje się powyższe zasady i kryteria rekrutacyjne.
- O przyjęciu dziecka do przedszkola w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor.
Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz w postępowaniu uzupełniającym do publicznych przedszkoli na terenie Gminy Dopiewo w roku szkolnym 2024/2025
l.p. | Rodzaj czynności | Termin w postepowaniu rekrutacyjnym | Wskazanie rodzicom innej placówki przez Wójta | Termin w postępowaniu uzupełniającym |
1. | Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. | 04.03.2024 r. – 15.03.2024 r. | od 11.04.2024 r. do 23.04.2024 r. | 29.04.2024 r. – 08.05.2024 r. |
2. | Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do przedszkola. | 18.03.2024 r. – 25.03.2024 r. | 09.05.2024 r. – 16.05.2024 r. | |
3. | Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. | 27.03.2024 r. godz. 12.00 | 20.05.2024 r. godz. 12.00 | |
4. | Potwierdzenie przez rodzica/opiekuna prawnego kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia. | do 08.04.2023 r. | do 24.05.2024 r. | |
5. | Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. | 10.04.2024 r. godz. 12.00 | 27.05.2024 r. godz. 12.00 |
Kryteria naboru
– na pierwszym etapie rekrutacji brane są pod uwagę następujące kryteria ustawowe o jednakowej wartości:
1) wielodzietność rodziny kandydata;
2) niepełnosprawność kandydata;
3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.
– na drugim etapie postępowania komisje rekrutacyjne uwzględnią kryteria przedstawione poniżej:
1. Dziecko rodziców/opiekunów pracujących, wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej,
uczących się w trybie dziennym, prowadzących działalność gospodarczą lub rolniczą i nieprzebywających na urlopie wychowawczym:
a) oboje rodziców/opiekunów spełniają powyższe kryterium – 3 pkt.
b) jeden rodzic/opiekun spełnia powyższe kryterium – 1 pkt.
2. Dziecko, którego rodzeństwo będzie kontynuowało edukację przedszkolną w przedszkolu pierwszego wyboru – 5 pkt.
3. Dziecko z rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej bądź rodzinnej, bądź pozostającej pod opieką ośrodka pomocy społecznej – 2 pkt.
4. Dziecko za wybór przedszkola według preferencji:
a) za pierwszą preferencję w przedszkolu zlokalizowanym w strefie zamieszkania, zgodnie z załącznikiem nr 1 – 5 pkt;
b) za pierwszą preferencję w przedszkolu zlokalizowanym poza strefą zamieszkania – 3 pkt;
c) za drugą preferencję, bez względu na lokalizację przedszkola – 1 pkt.
5. Dziecko rodziców/opiekunów rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym właściwym dla Gminy Dopiewo:
a) oboje rodziców/opiekunów – 4 pkt;
b) jeden rodzic/opiekun – 1 pkt.
6. W przypadku gdy kandydaci uzyskają równą liczbę punktów, a ich liczba jest większa od liczby miejsc, kryterium rozstrzygającym jest wiek. Kwalifikacja rozpoczyna się od najstarszych dzieci, uwzględniając rok, miesiąc i dzień urodzenia – 1 pkt.
Miejsce zamieszkania:
dziecka (sołectwo) Strefa zamieszkania (sołectwo)
Miejsce zamieszkania dziecka (sołectwo) | Strefa zamieszkania (sołectwo) |
Dąbrowa | Dąbrowa, Skórzewo |
Dąbrówka | Dąbrówka, Dopiewiec, Palędzie |
Dopiewiec | Dopiewiec, Dopiewo |
Dopiewo | Dopiewo |
Konarzewo | Dopiewo, Konarzewo |
Gołuski | Dąbrówka, Dopiewiec, Palędzie |
Palędzie | Dąbrówka, Dopiewiec, Palędzie |
Skórzewo | Dąbrowa, Skórzewo |
Trzcielin | Dopiewo, Konarzewo |
Zakrzewo | Dąbrowa, Skórzewo, Zakrzewo |
Więckowice | Więckowice |
Dokumenty niezbędne do potwierdzenia kryteriów o których mowa powyżej, to:
1) oświadczenie rodzica/opiekuna o spełnianiu warunków rodziny wielodzietnej
2) oświadczenie rodzica/opiekuna o niepełnosprawności kandydata
3) oświadczenie o niepełnosprawności jednego z rodziców/obojga rodziców kandydata
4) oświadczenie o niepełnosprawności rodzeństwa kandydata
5) oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka
6) oświadczenie o objęciu kandydata pieczą zastępczą
7) oświadczenie rodziców/opiekunów o pobieraniu nauki w systemie dziennym, o zatrudnieniu i nieprzebywaniu na urlopie wychowawczym lub prowadzeniu działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego
8) oświadczenie o kontynuacji edukacji przedszkolnej przez rodzeństwo w przedszkolu pierwszego wyboru kandydata /w przypadku zespołu szkolno-przedszkolnego dotyczy również dziecka uczęszczającego do szkoły/
9) zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej o pobieraniu zasiłków lub udokumentowana trudna sytuacja rodzinna wraz z oświadczeniem rodziców/opiekunów
10) oświadczenie rodziców/opiekunów o rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych, za poprzedni rok podatkowy, w urzędzie skarbowym właściwym dla Gminy Dopiewo
- Przy rekrutacji NIE jest brana pod uwagę kolejność zgłoszeń,
- proszę wypełnić tylko jeden wniosek, w którym należy wypisać wszystkie wybrane przez siebie placówki – trzy,
- w przypadku braku złożonych dokumentów i oświadczeń potwierdzających spełnienie kryteriów rekrutacji, dziecko nie zostanie zakwalifikowane do wybranej placówki.
Uwaga, po podaniu przez komisję rekrutacyjną do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów nie zakwalifikowanych – dnia 27.03.2024 r., rodzice dzieci zakwalifikowanych do Przedszkola Publicznego W Zespole-Szkolno Przedszkolnym w Więckowicach na rok 2024/ 2025 zobowiązani są do dnia 08.04.2024 r. potwierdzić wolę przyjęcia dziecka w postaci pisemnego oświadczenia – oświadczenie będzie dostępne w systemie elektronicznym nabor.
KLAUZULA INFORMACYJNA
Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy
95/46/WE (4.5.2016 L 119/40 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) informujemy, że:
- Administratorem podanych danych osobowych jest Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Więckowicach, pod adresem ul. Gromadzka 7, 62-070 Więckowice, dalej „Zespół”, e-
mail: kontakt@zspwieckowice.pl - Inspektorem Ochrony Danych w Zespole jest Sebastian Łabowski, e-mail:
inspektor@bezpieczne-dane.eu . - Podane dane osobowe zgromadzone w celach organizacji procesu nauczania i będą
przechowywane nie dłużej niż do końca okresu, w którym uczeń uczęszcza do Zespołu.
Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych zgromadzone w celach postępowania
rekrutacyjnego będą przechowywane w Zespole przez okres roku, chyba że na
rozstrzygnięcie dyrektora Zespołu została wniesiona skarga do sądu administracyjnego i
postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem. - Dane osobowe osób przyjętych do Zespołu na skutek postępowania rekrutacyjnego będą
przetwarzane w celu realizacji ustawowych obowiązków związanych z prowadzeniem
dokumentacji szkolnej oraz realizacji pozostałych obowiązków związanych z działalnością
statutową i ustawową. - Dane osobowe będą przetwarzane w celu przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego
do Zespołu oraz po jego zakończeniu w celu realizacji zadań ustawowych i statutowych
Zespołu na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) i art. 9 ust. 2 lit. g RODO. - W przypadku przyjęcia kandydata do Zespołu dane osobowe będą przetwarzane
w związku z przepisami regulującymi funkcjonowanie jednostek oświatowych oraz
prowadzenia przez te jednostki dokumentacji związanej z realizacją ich zadań. - Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie
stosownych przepisów prawa. - Przysługuje Państwu prawo żądania dostępu do podanych danych osobowych, ich
sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania. - Dodatkowo, mają Państwo prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa
Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uznają, że podane dane osobowe
przetwarzane są niezgodnie z przepisami obowiązującego prawa. - Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże stanowi warunek udziału
w postępowaniu rekrutacyjnym do Zespołu. - W przypadku pozytywnego rozpatrzenia podania o przyjęcie do Zespołu podanie
wskazanych danych osobowych jest niezbędne do realizacji celu jakim jest działalność
dydaktyczno-opiekuńcza. - Podane dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy
oraz organizacjom międzynarodowym. - Podane dane osobowe nie będą wykorzystywane w celu zautomatyzowanego
podejmowania decyzji w tym profilowania.