You are currently viewing Adaptacja przedszkolna

Adaptacja przedszkolna

  • Post category:Aktualności

Adaptacja bywa trudna, ale jest niezbędnym elementem życia przedszkolnego. Przedszkolny debiut malucha to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny, wiąże się z nim wiele emocji. Dziecko wkracza w nowy świat, który różni się pod wieloma względami od domu rodzinnego (inny rytm dnia, inne otoczenie, nowi ludzie itp.), co może wywołać różne reakcje, zachwiać poczuciem bezpieczeństwa, wzbudzić niechęć do pozostania bez rodziców. Pierwszy dzień w przedszkolu to wyzwane, zarówno dla dzieci jak i rodziców.

Aby ułatwić dzieciom start w przedszkolne życie poniżej przedstawiamy kilka złotych rad, oraz przydatnych linków:

Garść złotych rad na udany start!

1. Wspólnie przygotujmy się na pierwszy dzień w przedszkolu – pozwólmy dziecku uczestniczyć w przygotowaniach do przedszkola (wspólne zakupy), dajmy możliwość przyzwyczajenia do tych rzeczy w domu, by w przedszkolu to wszystko nie było już takie nowe!

2. W początkowym okresie odbierajmy dziecko wcześniej – maluszek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi; wprowadzajmy w domu stały rytm dnia, to ułatwi przewidywanie czynności i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa

3. Nie składajmy obietnic, których nie możemy wypełnić;

4. Nigdy nie straszmy dziecka przedszkolem;

5. Przyzwyczajajmy je do różnorodnych potraw

6. Wdrażajmy dzieci do przestrzegania umów i zasad;

7. Przyzwyczajajmy do samoobsługi, pozwólmy dziecku samemu załatwiać potrzeby fizjologiczne, mycie rąk, ubieranie;

8. Rozmawiajmy o tym jak i czym się bawiło, co przeżyło ciekawego i przyjemnego w przedszkolu 

9. Odzwyczajajmy od smoczków, pampersów, nocnika;

10. Pozwólmy dziecku zabrać ze sobą cząstkę domu do przedszkola (Przytulankę, misia);

11. Organizujmy dziecku kontakty z rówieśnikami;

12. W przedszkolu stosujmy krótkie pożegnania!

13. Nie okazujmy dzieciom własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu, te „strachy” przechodzą na dzieci;

14. Przygotujmy dziecku wygodny strój do samodzielnego ubierania, który można pobrudzić – wszak brudne dziecko to szczęśliwe dziecko.

15. Wyrażajmy uznanie dla dziecka za każdy nawet najmniejszy sukces przedszkolny

16. Nawiązujmy kontakt z nauczycielami we wszystkich sprawach dotyczących funkcjonowania dziecka w grupie przedszkolnej