You are currently viewing Nowe kursy programowania w Pythonie dostępne na platformie OSE IT Szkoła

Nowe kursy programowania w Pythonie dostępne na platformie OSE IT Szkoła

Szanowni Państwo,

zapraszamy uczniów Państwa szkoły do wspólnej nauki programowania w języku Python. Nowe kursy e-learningowe mogą być realizowane przez nauczycieli zarówno w szkole, np. na zajęciach informatyki, zintegrowanych lub dodatkowych, jak i w ramach nauki zdalnej. Prosimy o przekazanie nauczycielom, uczniom i ich opiekunom informacji o możliwości skorzystania z materiałów edukacyjnych dostępnych na platformie OSE IT Szkoła.

Programowanie w Python

Kursy programowania w Pythonie z Klubem Młodego Programisty to kontynuacja wcześniejszych kursów programowania w Scratch, z których skorzystało już ponad 7000 uczestników.

Nowe kursy to łącznie 20 spotkań przeznaczonych dla uczniów klas 7–8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, a także dla wszystkich tych, którzy ukończyli kursy programowania w Scratch 3.0 i chcieliby kontynuować naukę kodowania.

Nie trzeba być nauczycielem informatyki ani posiadać specjalistycznej wiedzy, żeby wykorzystywać kurs na zajęciach dydaktycznych lub dodatkowych. Dla nauczycieli przygotowaliśmy poradniki metodyczne ułatwiające przeprowadzenie i omówienie kursów, a dla młodzieży – ciekawe zajęcia, podczas których stworzą swoje pierwsze programy i aplikacje w jednym z wiodących języków programowania.

Od czego zacząć?

Jeśli jesteś nauczycielem i chcesz, żeby Twoi uczniowie wzięli udział w naszych kursach, wejdź na platformę OSE IT Szkoła i załóż konto. Następnie, w zależności od grupy wiekowej, wybierz:

·        „Programowanie w Pythonie z Klubem Młodego Programisty – poziom podstawowy” –> przejdź do kursu

·        „Programowanie w Pythonie z Klubem Młodego Programisty – poziom średnio zaawansowany” –> przejdź do kursu

Po wybraniu kursu znajdziesz już wszystkie potrzebne informacje – instrukcję poruszania się po platformie OSE IT Szkoła, która wyjaśni, jak możesz zarządzać grupami uczniów i monitorować ich postępy na platformie, a także przewodnik po kursie. Możesz przeprowadzić kurs stacjonarnie, w szkole, lub na platformie OSE IT Szkoła: wystarczy utworzyć konta swoim uczniom (jeśli nie mają jeszcze ukończonych 16 lat) i  w panelu nauczyciela sprawdzać postępy uczestników realizujących go zdalnie.

Jak wygląda kurs?

Każdy z kursów został podzielony na dziesięć modułów stanowiących spójną całość. Ich głównym elementem jest za każdym razem 40-minutowe wideo, w którym doświadczony trener prezentuje, jak przygotować program lub aplikację omawianą w danym module.

Filmy nie są długie, dzięki czemu nauczyciel ma możliwość wprowadzenia uczniów w tematykę poszczególnych modułów, przedyskutować z młodzieżą realizację danego zadania i zaproponować swoje modyfikacje czy kontynuację zajęć. Założenie przez nauczyciela kont uczniom zgodnie z instrukcją umożliwi uczestnikom realizację całości materiału zdalnie, a także powrót do kursu we własnym zakresie – w dogodnym miejscu i czasie.

Dlaczego warto?

Kursy wprowadzą uczniów w świat programowania i są zgodne z podstawą programową. Ich celem jest rozwinięcie u dzieci zainteresowań programistycznych i umiejętności w tym zakresie poprzez naukę skryptowego języka Python.

Dzięki temu, że kursy dostępne są na bezpłatnej platformie OSE IT Szkoła, wszyscy uczniowie w równym stopniu mogą wykorzystywać swoje szanse edukacyjne i kształtować kompetencje kluczowe. Ukończenie kursu uprawnia również ucznia do pobrania certyfikatu uczestnika.

Więcej informacji na temat kursów znaleźć można w komunikacie KPRM, na stronie gov.pl/kodujoraz na platformie OSE IT Szkoła.Przekonajcie się sami, że programować każdy może!

W razie pytań zachęcamy do kontaktu: programowanie@mc.gov.pl.

*

Kursy e-learningowe z nauką programowania w języku Python zostały przygotowane w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystania technologii cyfrowych” realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Państwowy Instytut Badawczy NASK. Materiały są kontynuacją dotychczasowych działań na rzecz upowszechnienia nauki programowania wśród uczniów szkół podstawowych, ich rodziców i nauczycieli realizowanych w ramach Klubu Młodego Programisty.