You are currently viewing Pierwsza klasa. Jak ułatwić dziecku szkolny start?
Children go back to school. Start of new school year after summer vacation. Boy and girl with backpack and books on first school day. Beginning of class. Education for kindergarten and preschool kids.

Pierwsza klasa. Jak ułatwić dziecku szkolny start?

Pierwsza klasa jest ogromnym wyzwaniem – zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Jak pomóc dzieciom jak najłatwiej wystartować w nowy etap w ich życiu?

Rozpoczęcie nauki w szkole to moment bardzo ważny w życiu każdego dziecka. Wyczekiwany, czasem z radością i niecierpliwością, czasem z obawami; przełomowy, pamiętany po latach. Ważne, by przebiegał optymalnie – budował w dziecku globalne poczucie bezpieczeństwa i był bazą do kształtowania późniejszych wieloletnich, pozytywnych doświadczeń związanych z byciem uczniem.
Rozpoczęcie nauki w szkole to wyzwanie zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców. Szkoła to zwiększenie obowiązków, a także pojawienie się nowych, dotąd nieznanych  problemów. Dlatego też warto, dobrze przygotować się do tego ważnego wydarzenia. Oto kilka przydatnych porad:

1.  Wzmacniaj, podkreślaj pozytywy szkoły
Rozmowa z dzieckiem to podstawa przygotowania dziecka do rozpoczęcia nauki. Należy także pamiętać, aby podczas niej przedstawić szkołę, jako miejsce przyjazne, ciekawe,w którym łatwo nawiąże nowe przyjaźnie. Opowiedz dziecku jakie zajęcia czekają na nie w szkole, że nie będzie to tylko pisanie i liczenie, ale też dużo zabaw, śpiew, zajęcia plastyczne i różne koła zainteresowań
2. Naucz dziecko samodzielności w ubieraniu….

Nie wyręczaj dziecka podczas ubierania, wspólnie poćwiczcie w domu wkładanie kolejnych warstw odzieży, a także ich zdejmowanie (i chowanie butów do worka). Trenujcie wiązanie sznurowadeł i nakładanie szalika.Dzieci podczas zajęć często wychodzą na szkolny plac zabaw, na spacer, do muzeum czy do kina, a niestety zdarza się, że nie są do takich wyjść przygotowane.

3. … i w przygotowywaniu się do szkoły

Pierwsze dni w szkole są szalone, wiadomo. Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić, jednak jako Rodzic nie dopuść do sytuacji, w której będziesz pakował tornister swego dziecka przez pierwsze trzy lata jego edukacji. Albo jeszcze dłużej! Na początku róbcie to wspólnie, czytajcie plan lekcji, wybierajcie odpowiednie pomoce i pakujcie je na kolejny dzień (nie róbcie tego rano, w dniu zajęć, wtedy pośpiech i stres spotęgują uczucie rozdrażnienia u was obojga). Wyrób w dziecku nawyk systematyczności i z czasem jedynie kontroluj, czy wszystko zostało spakowane, jak należy. Tak samo z odrabianiem lekcji – pomagaj i sprawdzaj, jeśli dziecko tego potrzebuje, ale nie wykonuj pracy za nie. Pozwól mu się pomylić, zrobić coś niedoskonale. Właśnie w ten sposób się uczymy.4. Wspólnie przygotujcie szkolną wyprawkęPrzejrzenie całego szkolnego wyposażenia jeszcze w czasie wakacji dla wielu pierwszaków będzie wielką frajdą. Możemy to wykorzystać, by zapoznać dziecko z jego rzeczami i podpisać je (również strój gimnastyczny i obuwie na zmianę). Pierwszaki powinny wiedzieć, że w zeszycie zapisuje się kartki po kolei, a nie jak popadnie i powinny umieć otwierać książkę na konkretnej stronie. Takie umiejętności będą przede wszystkim ćwiczyć w szkole, ale można je przećwiczyć i wcześniej. Oraz nauczyć pierwszaka obsługi jego szkolnych przyborów – temperowania ołówka i kredek, czy wymiany wkładu w piórze.

W dużej mierze to od Was, Drodzy Rodzice, zależy jaki będzie start Waszego dziecka.
– Bądźcie również obecni na spotkaniach dla rodziców przygotowanych specjalnie dla Was przez Dyrekcję nauczycieli oraz specjalistów
– Zorganizujcie miejsce dla dziecka, w którym będzie mogło odrabiać zadanie domowe
– Zapewniajcie dziecko, że wierzycie w nie, że da sobie radę, że może liczyć na Waszą pomoc.
– O wszystkich problemach rozmawiajcie na bieżąco z dzieckiem i bądźcie w stałym kontakcie z wychowawcą klasy.

zdjęcia: Mariola Kurczyńska

You are currently viewing Pierwsza klasa. Jak ułatwić dziecku szkolny start?
Children go back to school. Start of new school year after summer vacation. Boy and girl with backpack and books on first school day. Beginning of class. Education for kindergarten and preschool kids.

Pierwsza klasa. Jak ułatwić dziecku szkolny start?

Pierwsza klasa jest ogromnym wyzwaniem – zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Jak pomóc dzieciom jak najłatwiej wystartować w nowy etap w ich życiu?

Rozpoczęcie nauki w szkole to moment bardzo ważny w życiu każdego dziecka. Wyczekiwany, czasem z radością i niecierpliwością, czasem z obawami; przełomowy, pamiętany po latach. Ważne, by przebiegał optymalnie – budował w dziecku globalne poczucie bezpieczeństwa i był bazą do kształtowania późniejszych wieloletnich, pozytywnych doświadczeń związanych z byciem uczniem.
Rozpoczęcie nauki w szkole to wyzwanie zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców. Szkoła to zwiększenie obowiązków, a także pojawienie się nowych, dotąd nieznanych  problemów. Dlatego też warto, dobrze przygotować się do tego ważnego wydarzenia. Oto kilka przydatnych porad:

1.  Wzmacniaj, podkreślaj pozytywy szkoły
Rozmowa z dzieckiem to podstawa przygotowania dziecka do rozpoczęcia nauki. Należy także pamiętać, aby podczas niej przedstawić szkołę, jako miejsce przyjazne, ciekawe,w którym łatwo nawiąże nowe przyjaźnie. Opowiedz dziecku jakie zajęcia czekają na nie w szkole, że nie będzie to tylko pisanie i liczenie, ale też dużo zabaw, śpiew, zajęcia plastyczne i różne koła zainteresowań
2. Naucz dziecko samodzielności w ubieraniu….

Nie wyręczaj dziecka podczas ubierania, wspólnie poćwiczcie w domu wkładanie kolejnych warstw odzieży, a także ich zdejmowanie (i chowanie butów do worka). Trenujcie wiązanie sznurowadeł i nakładanie szalika.Dzieci podczas zajęć często wychodzą na szkolny plac zabaw, na spacer, do muzeum czy do kina, a niestety zdarza się, że nie są do takich wyjść przygotowane.

3. … i w przygotowywaniu się do szkoły

Pierwsze dni w szkole są szalone, wiadomo. Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić, jednak jako Rodzic nie dopuść do sytuacji, w której będziesz pakował tornister swego dziecka przez pierwsze trzy lata jego edukacji. Albo jeszcze dłużej! Na początku róbcie to wspólnie, czytajcie plan lekcji, wybierajcie odpowiednie pomoce i pakujcie je na kolejny dzień (nie róbcie tego rano, w dniu zajęć, wtedy pośpiech i stres spotęgują uczucie rozdrażnienia u was obojga). Wyrób w dziecku nawyk systematyczności i z czasem jedynie kontroluj, czy wszystko zostało spakowane, jak należy. Tak samo z odrabianiem lekcji – pomagaj i sprawdzaj, jeśli dziecko tego potrzebuje, ale nie wykonuj pracy za nie. Pozwól mu się pomylić, zrobić coś niedoskonale. Właśnie w ten sposób się uczymy.4. Wspólnie przygotujcie szkolną wyprawkęPrzejrzenie całego szkolnego wyposażenia jeszcze w czasie wakacji dla wielu pierwszaków będzie wielką frajdą. Możemy to wykorzystać, by zapoznać dziecko z jego rzeczami i podpisać je (również strój gimnastyczny i obuwie na zmianę). Pierwszaki powinny wiedzieć, że w zeszycie zapisuje się kartki po kolei, a nie jak popadnie i powinny umieć otwierać książkę na konkretnej stronie. Takie umiejętności będą przede wszystkim ćwiczyć w szkole, ale można je przećwiczyć i wcześniej. Oraz nauczyć pierwszaka obsługi jego szkolnych przyborów – temperowania ołówka i kredek, czy wymiany wkładu w piórze.

W dużej mierze to od Was, Drodzy Rodzice, zależy jaki będzie start Waszego dziecka.
– Bądźcie również obecni na spotkaniach dla rodziców przygotowanych specjalnie dla Was przez Dyrekcję nauczycieli oraz specjalistów
– Zorganizujcie miejsce dla dziecka, w którym będzie mogło odrabiać zadanie domowe
– Zapewniajcie dziecko, że wierzycie w nie, że da sobie radę, że może liczyć na Waszą pomoc.
– O wszystkich problemach rozmawiajcie na bieżąco z dzieckiem i bądźcie w stałym kontakcie z wychowawcą klasy.

zdjęcia: Mariola Kurczyńska