You are currently viewing Czy wiesz jak zrobić grę planszową?

Czy wiesz jak zrobić grę planszową?

  • Post category:Świetlica

Po co robić grę planszową skoro można ją kupić?

Za samodzielnym tworzeniem gier planszowych przemawia wiele elementów:

  • Po pierwsze to wspaniała zabawa sama w sobie.
  • Spędzisz wspólnie czas z rodzeństwem lub rodzicami.
  • Samodzielne tworzenie gier kształtuje wyobraźnię, kreatywność, myślenie przyczynowo-skutkowe (gra musi mieć fabułę i zasady).
  • Uczysz się rozwiązywać problemy..
  • Uczysz się także zasad fair play, oraz tego, że zasady są po to, aby je przestrzegać i respektować.
  • No i zyskujesz plus tysiąc do efektu WOW, bo potrafisz takie rzeczy!

Od czego zacząć?

Na początek musicie wymyślić typ gry. Czy to ma być gra karciana, planszowa, a może jeszcze inna?

Gdy już zdecydujecie jaki typ gry chcecie stworzyć czas podjąć kolejną ważną decyzję czyli zdecydować czy najpierw pracujecie nad tematem gry czy jej mechaniką?

Tutaj nie ma jedynej i słusznej odpowiedzi. To Wy podejmujecie decyzję nad czym pracujecie na początku – czy zajmiecie się wymyśleniem jak coś ma działać (to właśnie mechanika gry) czy skupicie najpierw na fabule ( o czym będzie i co opowie). Spróbujcie tworząc swoje gry zrobić raz tak, a raz tak. Zobaczycie wtedy jaki sposób jest dla Was najodpowiedniejszy.

Pamiętajcie, aby na początek tworzyć krótkie formy. Rzucanie się na dużą, rozbudowaną grą planszową na początek, to słaby pomysł. Prawdopodobnie Wam się nie uda. Gra, nie będzie grywalna i tylko się zniechęcicie. Zapamiętajcie tę zasadę:

Na początek lepiej zrobić parę krótszych, prostszych gier, które będą działały i będą dobrze grywalne, niż jedną dużą – która okaże się niedopracowana lub zepsuta. Aby nauczyć się robić dobre gry, trzeba przejść przez etap tworzenia gier krótszych o prostych, działających zasadach.

Jakie są kolejne kroki?

Pamiętajcie, aby na każdym, nawet małym etapie sprawdzać mechanikę gry – czyli to jak dany element działa i…czy działa. Testujcie, testujcie i jeszcze raz testujcie, zapisując Wasze obserwacje. Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ dobrze działające i sprawdzone elementy na pewno wykorzystacie w przyszłości, w innych grach – nawet gdy ta konkretna gra w całości jednak okaże się niegrywalna lub po prostu zepsuta.

Macie wtedy wynotowany szeroki wachlarz już przetestowanych i działających elementów – który wykorzystacie podczas projektowania kolejnej gry.
Sprawdź, jakie to proste
https://mama-kreatywna.pl/2016/05/gra-planszowa-dla-dzieci-diy-zrob/