You are currently viewing Ćwiczenia relaksacyjne dla uczniów

Ćwiczenia relaksacyjne dla uczniów

  • Post category:Świetlica

Nieodłącznymi elementami współczesnego świata stały się hałas, stres, pośpiech, poruszenie i niepokój. Wzrasta tempo codziennego życia. Wobec takich bodźców trudno zachować opanowanie i pogodę ducha. Jeżeli chcemy jednak zachować własną równowagę i równowagę dzieci, powinniśmy umiejętnie wykorzystać wszelkie chwile spokoju i odprężenia. Pomaga w tym umiejętnie prowadzony relaks – świadome działanie na pograniczu ćwiczeń fizycznych i umysłowych.

Głowa do góry! Krótki podręcznik przetrwania!

W tym trudnym dla wszystkich okresie przymusowej izolacji zapraszamy Was do ćwiczeń z owcą Wiktorią, które pozwolą Wam na lepsze radzenie sobie ze stresem.

Nasz nastrój jest widoczny w postawie naszego ciała, ale na zasadzie sprzężenia, również postawa naszego ciała wpływa na nasz nastrój. Wiedząc o tym możemy w prosty sposób wpływać na nasze samopoczucie. Ćwiczenia, które Wam proponujemy są proste do wykonania. Nie trzeba do nich mieć specjalnego stroju i można je robić wszędzie. Pamiętajcie nasze ciało i umysł wzajemnie się warunkują, a więc cudowne środki na nasz stres mamy zawsze przy sobie. Gdy czujemy się dobrze, wszystkie problemy wydają nam się łatwiejsze, a więc do dzieła!

Ćwiczenia zaczerpnięte są z książki Claudii Croos-Müller „Głowa do góry”, wydanej przez Media Rodzina.

Ćwiczenie pierwsze polega na wyciąganiu głowy wysoko do słońca, aby wszystkimi dostępnymi zmysłami podziwiać świat.

Ćwiczenie drugie ” Pierś do przodu” polega na wyprostowaniu się. Gdy połączycie je z ćwiczeniem pierwszym, od razu urośniecie. Będziecie mogli swobodnie oddychać, uważnie oglądać otoczenie i nabrać dystansu do tego co dzieje się wokół.

Ćwiczenie trzecie pozwoli na zaczerpnięcie głębokiego oddechu. Oddech to coś co zawsze masz przy sobie. Zwykle na niego nie zwracamy uwagi. Traktujemy go jako coś zupełnie normalnego i oczywistego, a przecież to właśnie on daje nam życie. Nasz oddech zmienia się w zależności od tego co przeżywamy, jakie są nasze uczucia i co robimy. Spróbuj dzisiaj poobserwować swój oddech w czasie wesołej zabawy, biegu, sprzeczki czy ekscytującej gry lub wypoczynku np. po posiłku

Ćwiczenie czwarte – wymachy ramion. Dzięki temu nasze ciało staje się jeszcze bardziej rozluźnione, czujemy lekkość i wolność. Wymachy ramion sprawiają, że nasze barki się podnoszą i ciężar naszych trosk, zmartwień staje się mniejszy, a z czasem nawet znika całkowicie. 

Pamiętajcie postawa Waszego ciała ma wpływ na nasze samopoczucie, dlatego bądźmy świadomi tego co dzieje się w naszym ciele, bo wpływa to też na nasz umysł. Wiemy, że wysoko uniesiona głowa poprawia nam nastrój, dodaje otuchy i odwagi. Pierś do przodu ułatwia oddech, sprawia że czujemy się bezpieczniej. Głębokie oddechy rozluźniają nasze ciało, powodują, że łatwiej nam się uspokoić i nabrać dystansu do wszystkiego co dzieje się wokół nas.