Dzień Czytania Tolkiena, który obchodzimy 25 marca, organizuje od 2003 r. The Tolkien Society. Brytyjski pisarz i profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego zasłynął przede wszystkim jako autor książek: “Władca pierścieni”, “Hobbit, czyli tam i z powrotem” i “Silmarillion”, który został wydany już po jego śmierci, w 1977 r. (Tolkien zmarł 4 lata wcześniej). Wszystkie na nieznaną do tego czasu skalę spopularyzowały literaturę fantasy. Czy Dzień Czytania Tolkiena to dla was okazja, by przypomnieć sobie fabułę książek “Władca Pierścieni” i “Hobbit”?
Poznaj kilka faktów i ciekawostek związanych z Tolkienem.
- John Ronald Reul Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 r. w Republice Południowej Afryki. Zmarł 2 września 1973r. w Wielkiej Brytanii.
- Znał bardzo dużo języków, w tym łacinę, grekę, duński, lombardzki, hiszpański, rosyjski, esperanto, norweski, hebrajski (język polski uznał za zbyt trudny).
- Powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” napisał jako pierwszą, był to prezent dla jego małych synków.
- „Władca Pierścieni” powstawał przez 14 lat!
- Tolkien nie był wcale sprawny w obsłudze maszyny do pisania. Mowa nawet w niektórych źródłach o tym, że pisał tylko palcami wskazującymi, powoli wystukując treść. Jest to o tyle szokujące, że na przykład jego „Władca Pierścieni” liczy sobie tysiące stron!
- Tolkiena można spotkać w kosmosie. W 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć Tolkiena.
- Oprócz tego nazwisko pisarza „znajduje się” również na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.
- Pisarz w dzieciństwie został ukąszony przez tarantulę, dlatego w jego książkach pająki utożsamiane są ze złem.
- Na twórczość autora bardzo duży wpływ miał udział w I wojnie światowej. W 1916 roku brał czynny udział bitwie nad Sommą − najkrwawszym starciu podczas I wojny światowej.