You are currently viewing 21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa

21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa

Zespół Downa  dawniej nazywany mongolizmem – to zespółwad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego materiału genetycznego cZespół Downa jest chorobą nieuleczalną – dostępne są jednak terapie umożliwiające niwelowanie niektórych objawów.  

Ponadto, bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja oraz regularne kontrole lekarskie (pediatryczna, otorynolaryngologiczna czy okulistyczna) ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia u tych dzieci również wielu innych schorzeń. 

 osoby z zespołem Downa, które zmieniły świat

Jamie Brewer, aktorka i modelka
W lutym 2015 r. jako pierwsza kobieta z zespołem Downa wzięła udział w nowojorskim tygodniu mody. Aktywnie walczy w stanie Teksas o zakaz używania słowa „opóźniony” w stosunku do chorych ludzi.

Niezwykły program “Down the road. Zespół w trasie, w którym 6 młodych osób wyruszyło w niezwykłą podróż pod 6 krajach razem zPrzemkiem Kossakowskim.

Isabelle Springmühl, gwatemalska designerka
W 2016 roku ogłoszona przez telewizję BBC jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet. Ubrania, które projektuje, bardzo często nawiązują do gwatemalskiej sztuki folkowej. W 2016 roku jej kolekcja wzięła udział w londyńskim Tygodniu mody.

Chris Burke, amerykański aktor i piosenkarz
Popularność przyniosła mu rola Corky’ego (Charlesa Thatchera) w telewizyjnym serialu „Dzień za dniem”. Od 1994 roku jest ambasadorem Amerykańskiej Społeczności dla Ludzi z zespołem Downa.

Piotr Swend (ur. 23 sierpnia 1989 w Warszawie) – polski aktor niezawodowy z zespołem Downa. Występuje w roli Macieja Kowalika-Lubicza w serialu Klan (od 1997).