You are currently viewing Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

  • Post category:Biblioteka

Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Jego celem jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Założycielem polskiego PEN Clubu był Stefan Żeromski – w 1925 roku. W tym roku polski PEN lub obchodzi 90-lecie swego istnienia.
Sprawdź, czy masz predyspozycje do zostania wielkim pisarzem?  Jak zostać wielkim pisarzem, wziętym pisarzem, genialnym pisarzem na miarę czasów!

1. Jeśli świetnie sobie radzisz z pisaniem opowiadań, rysowaniem, czy rzeźbieniem to pierwszy krok w dobrą stronę. Wiadomo przecież, że zdobywanie świata zaczyna się od głowy. Wyobraźnia jest kluczem do sukcesu!

2. Jeśli zabawy słowem sprawiają ci przyjemność i ponadto dostrzegasz strukturę w zdaniach wielokrotnie złożonych, z pewnością jesteś powyżej średniej populacyjnej. 

3. Jeśli siadając notesem w ręku, inwestujesz w kreatywną część siebie, widzę w tobie zadatki na wielkiego pisarza. Warto bowiem pozwolić umysłowi działać i ty to robisz. Super!

4. Czy kryminał, czy reportaż, czy literatura piękna – nie ma znaczenia. Samo pisanie już jest otwarciem sobie drzwi do uznania przez innych za wielkiego pisarza. Mariusz Szczygieł czy Olga Tokarczuk również żyli w momencie, gdy niewielu słyszało o ich istnieniu. 

5. Jeśli potrafisz budzić emocje, masz szansę być wielkim pisarzem.

6. Jeśli potrafisz prowadzić z punku A do B, masz szansę być wielkim pisarzem.

7. Jeśli potrafisz narzucić sobie reżim i pisać zgodnie z umową zawartą z samym sobą, masz szansę być wielkim pisarzem.

8. Jeśli ważniejsza jest wolność niż smycz bezpieczeństwa, masz szansę być wielkim pisarzem.

Jeśli nie masz muzycznego słuchu (absolutnego czy znakomitego) nie zostaniesz cenionym piosenkarzem. Bez wyjątkowej barwy głosu sama deklaracja i chęć nie zamieni cię w wokalistę, aczkolwiek nic nie przeszkodzi ci w śpiewaniu i doskonaleniu się, jeśli tego zapragniesz. 

Jeśli nie masz lekkiego pióra, możesz pozostać autorem tekstów. Jednakże nic nie powstrzyma cię przed nauką pisania, ćwiczeniem się w warsztacie, jeśli faktycznie zostanie wielkim pisarzem jest twoim marzeniem. 

Wielu bowiem było utalentowanych, ale bez pracy warsztatowej nic nie osiągnęli.

Wielu było również przeciętnych, jednakże dzięki determinacji i systematycznej pracy rozwinęli skrzydła.
Przecież nic w realnym świecie nie jest takie oczywiste…