Ferie z TVP

Czas spędzony w domu podczas ferii może być niezwykle inspirujący. Mądra rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy edukacyjne i lifestylowe – wszystko to znajdziemy w nowej ofercie programowej przygotowanej przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Twarzą i ambasadorką projektu jest Roksana Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior w 2018 roku. Ferie z TVP dostępne będą na antenach Telewizji Polskiej, w serwisie vod.tvp.pl, na stronie ferie.tvp.pl oraz na platformie hybrydowej już od 4 stycznia 2021 r.

Najmłodszych widzów zapraszamy do TVP ABC, gdzie codziennie w godzinach  8.00-13.00, w ramach pasma wolnego od reklam, emitowane będą audycje dla dzieci w wieku od 4 do10 lat. Obok znanych i lubianych bohaterów, pojawią się także liczne niespodzianki, wśród nich między innymi nowy, wyjątkowy program Ugotuj nam bajkę, a także animacje: Cleo i Cuqin, Tru i Tęczowe Królestwo oraz Ptyś i Bill.  

Programy dedykowane młodzieży szkolnej powyżej 10. roku życia dostępne będą codziennie od godz. 8.00 do 13:00 w ramach pasma wspólnego TVP3. Również nie będzie wtedy reklam między audycjami. W ofercie znalazły się filmy, seriale oraz wyjątkowe audycje tematyczne o profilu edukacyjnym i lifestylowym. Ogólnopolskie pasmo Ferie z TVP dostępne będzie równolegle na platformie vod.tvp.pl w kanałach TVP3 oraz w serwisie TVP Stream. Dodatkowo uruchomiony zostanie specjalny kanał wirtualny Ferie z TVP dostępny na stronie ferie.tvp.pl i w ramach serwisu TVP Stream oraz na platformie hybrydowej HbbTV Telewizji Polskiej, gdzie prezentowane treści oglądać będzie można w jakości HD. Dla najmłodszych przygotowaliśmy dodatkowo specjalną aplikację Ferie z TVP do pobrania na smartfony z systemem operacyjnym Android w sklepie z aplikacjami Google Play.

Każdy dzień ferii rozpocznie się odcinkiem jednego z dwóch młodzieżowych seriali: Znajdź mnie w Paryżu (prod. Francja, Niemcy 2019) lub Nowych legend o Małpim Królu (prod. Australia i Nowa Zelandia, 2018). Pierwszy z nich ukazuje losy żyjącej na początku XX wieku, rosyjskiej księżniczki, która po wstąpieniu do słynnej paryskiej szkoły baletowej za sprawą niezwykłych zdolności swojego chłopaka, przenosi się w czasie do roku 2018. Fabuła drugiego inspirowana jest chińską powieścią Podróż na zachód i opowiada historię tajemniczej kobiety, która podejmuje próbę uwolnienia uwięzionego od 500 lat Małpiego Króla.

Od godz. 9:00 zapraszamy na cykl dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych, które łączy nowoczesna oprawa graficzna. Trwający dwie godziny blok składać się  będzie z autorskich produkcji Telewizji Polskiej, których pełną listę wraz z krótkimi opisami prezentujemy poniżej:

   Piłkarskie ABC – program, w którym prowadzący przybliżą sylwetki najlepszych piłkarzy świata oraz tajniki szkółek najsłynniejszych klubów polskiej Ekstraklasy. Codzienne treningi piłkarskie poprowadzą: Robert Podoliński, Sebastian Mila, Marek Citko i Maciej Szczęsny. Rafał Patyra dopilnuje natomiast, by nie zabrakło zadań domowych i sprawdzianów, a także poleci książki, które pomogą poszerzyć wiedzę o piłce nożnej.
   Strefa ruchu –  tyczkarka Monika Pyrek (wielokrotna reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich, wicemistrzyni Europy, trzykrotna medalistka MŚ, jedna z najlepszych lekkoatletek w historii Polski); biegaczka Adrianna Palka (trenerka personalna, autorka metody Train My Way) oraz fizjoterapeutka i trenerka fitness Katarzyna Kolada zaprezentują ćwiczenia aktywizujące konkretne parte mięśni. Podczas treningów prowadzące skupią się szczególnie na mięśniach podtrzymujących kręgosłup i zapewniających  prawidłową postawę ciała oraz udowodnią, że ćwiczyć można wszędzie.
   Poczuj rytm – Marcin Hakiel, Kasia Cichopek, Ida Nowakowska i Iza Krzan tanecznym krokiem i w rytmie popularnych piosenek polskich i zagranicznych przeprowadzą młodych widzów przez świat najpopularniejszych tańców.
   Uczniowie z klasą – to  wyjątkowy talent show, do którego chcemy zaprosić zwyczajnych – niezwyczajnych młodych ludzi i dać im szansę na prezentację swoich zdolności poprzez publikowanie przysyłanych przez nich materiałów wideo.
   Wkręć się w to! – czas spędzany w domu nie musi być nudny, można go wykorzystać bardzo kreatywnie. Przekonają nas o tym goście Roberta El Gendyego i Oliwiera Szota.
   Zaczarowany świat sztuki! –  ciekawa wszystkiego Blanka oprowadzi widzów po muzeach i galeriach sztuki. Dotrzemy również do miejsc niedostępnych – pracowni konserwatorskich, muzealnych piwnic i magazynów.
   e-MOCje – to program  poradnikowy  poświęcony problemom psychologicznym dzieci i młodzieży. Głos młodych reprezentował będzie aktor Piotr Bajtlik – w ich imieniu zada on pytania ekspertom, wśród których znajdzie się między innymi dr Aleksandra Piotrowska – wykładowca na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego,  społeczny  doradca  Rzecznika  Praw  Dziecka i Komitetu Ochrony Praw Dziecka.  Każdy odcinek poświęcony będzie przedstawieniu konkretnego problemu, omówieniu jego przyczyn, analizie towarzyszących mu emocji oraz wspólnemu opracowaniu możliwych rozwiązań. Porozmawiamy o nudzie, wzroście poziomu lęku i  poczucia zagrożenia we współczesnym świecie, cyberprzemocy i trudnych sytuacjach w rodzinach dysfunkcyjnych.   

Odcinki wszystkich programów udostępnione zostaną na platformie vod.tvp.pl. oraz w dedykowanym serwisie ferie.tvp.pl. gdzie dostępne będą w jakości HD. Obok bieżącej oferty programowej projektu znajdzie się tam również specjalna kolekcja materiałów z biblioteki TVP VOD, w skład której wchodzą: bajki, ekranizacje lektur szkolnych, programy historyczne i filmy dokumentalne.

Każdy dzień Ferii z TVP zakończy się emitowanym na antenie TVP3 familijnym filmem fabularnym. Do ferii przygotowuje się również TVP Kultura, która w ramach  specjalnego pasma serialowego wyemituje filmowe realizacje lektur szkolnych. Nie zabraknie też  codziennych audycji poświęconych dziedzinom sztuki, które oglądać będzie można na platformie TVP Kultura2.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej